Uspešno izvedena delavnica: "Soočenje z nevidnimi izgubami"

Pretekli teden smo na Oddelku za psihologijo SFU Ljubljana v sklopu programa »Psihologija za vsakogar« ter v okviru Psihološke svetovalnice izvedli prvo tematsko delavnico tekočega študijskega leta z naslovom Skrita žalost: Soočanje z nevidnimi izgubami. Dogodek sta pripravila študenta psihologije Zoja Katarina Hlebec in Filip Lazar pod mentorstvom predavatelja Jana Kovačiča, psihologa, coacha in specializanta transakcijske analize.
Kaj je skrita žalost?
Delavnica se je osredotočala na žalovanje, ki ni povezano s smrtjo, temveč z drugimi življenjskimi izgubami, kot so razhod z ljubljeno osebo, izguba službe, zdravja, selitev ali druge pomembne spremembe. Takšne situacije pogosto sprožijo občutke praznine, tesnobe in žalosti, ki pa jim v vsakdanjem življenju posvečamo premalo pozornosti.
Kako je delavnica potekala?
Delavnica je bila razdeljena na dva dela:
Teoretični del:
Udeleženci so spoznali najnovejše raziskave in modele žalovanja, kar je omogočilo poglobljeno razumevanje nevidnih izgub in njihovih čustvenih posledic.Praktični del:
Prva vaja: Skozi namišljene primere drugih smo udeležencem pomagali razviti empatijo do samih sebe, saj je pogosto lažje prepoznati težave pri drugih kot pri sebi.
Druga vaja: Udeleženci so anonimno zapisali svoje osebne izkušnje žalovanja, ki smo jih nato prebrali na glas. To je ustvarilo posebno vzdušje povezanosti, saj so udeleženci ugotovili, da v svojih stiskah niso sami.
Kaj so udeleženci pridobili?
Razumevanje pomena empatije in sočutja do samega sebe.
Praktične vaje za soočanje z občutki izgube.
Orodja za predelavo nevidnih izgub in njihov pomen v vsakdanjem življenju.
Potrditev, da je žalovanje naraven del življenja in da si zasluži prostor v naši zavesti.
Refleksije udeležencev
Na zaključni refleksiji so udeleženci izrazili zadovoljstvo z delavnico. Izkušnja jih je spodbudila, da bodo v prihodnje bolj pozorni na svoja čustva in si dovolili, da jih zares občutijo.
Zahvaljujemo se vsem, ki ste se udeležili delavnice in prispevali k odprtemu in podpornemu vzdušju. Verjamemo, da je bil dogodek dragocen korak k ozaveščanju in sprejemanju naših čustev.