Zapri meni
Kategorija:
Fakultetni študij
Objavljeno: 15. 10. 2024

Gostujoče predavanje Matjaža Juharta

Matjaž Juhart,

Včeraj so študenti 3. letnika dodiplomskega študija psihologije v okviru predmeta Komunikacijske vede in lingvistika, prisluhnili zanimivemu gostujočemu predavanju Matjaža Juharta, specialnega pedagoga, predavatelja, svetovalca in sekretarja Zveze društev gluhih in naglušnih Slovenije. Juhart, ki je leta 2022 prejel nagrado za izjemno strokovno delo, je s svojo predanostjo zaslužen za to, da je slovenski znakovni jezik vpisan v ustavo in priznan kot uradni jezik. Njegovo predavanje je študentom razširilo pogled na življenje gluhih, ki se pogosto soočajo z nevidnimi ovirami v vsakdanjem življenju.

Ob začetku predavanja je študentom pokazal nekaj osnovnih kretenj znakovnega jezika in jih spomnil, da že poznajo nekatere, ki so del vsakdanjega življenja. Poudaril je, da se znakovnega jezika ni težko naučiti in da se lahko vsakdo z voljo in zanimanjem približa gluhim. Omenil je tudi, da Zveza društev gluhih in naglušnih Slovenije organizira izobraževanja znakovnega jezika za sodnike, policiste, svetovalne delavce, ... da bi olajšali komunikacijo in izboljšali razumevanje med temi skupinami.  

 

Predavanje Matjaž Tušak

Juhart je študentom predstavil zanimiva dejstva o gluhoti, med drugim tudi, da je le 98 % gluhih funkcionalno pismenih in da zgolj 1 % gluhih doseže visokošolsko izobrazbo. Prav tako je opozoril na težave pri zaposlovanju gluhih, saj je komunikacija temelj vseh odnosov, kar predstavlja izziv tako za gluhe kot za slišeče.

Juhartovo predavanje je študentom odprlo pogled na emocionalne, duševne in socialne posledice gluhote ter jih spodbudilo k razmisleku o pomenu vključevanja gluhih v družbo. Ob koncu jih je pozval, naj kot bodoči psihologi razmislijo o delu z gluhimi, saj so njihove potrebe v tem segmentu velike.

Univerza Sigmunda Freuda Ljubljana se prav tako vključuje v raziskovanje tega področja. Dr. Andreja Poljanec je v sodelovanju z Zvezo društev gluhih in naglušnih Slovenije vodila prvo raziskavo v Sloveniji o naglušnosti in duševnem zdravju, kar predstavlja pomemben korak k razumevanju te problematike. 

Naslovna slika: Sensa