Filmski večer: Modri žamet

Univerza Sigmunda Freuda Ljubljana in Psihoanalitični filmski klub, v sodelovanju z Društvom za promocijo duševnega zdravja, vabijo na februarsko filmsko projekcijo. Dogodek bo potekal v četrtek, 27. 2. ob 17.00 uri, v predavalnici Univerze Sigmunda Freuda, Trubarjeva 65, Ljubljana.
Ob slovesu velikega raziskovalca globin človeške duše Davida Lyncha (1946–2025), si oglejmo katere psihoanalitične vsebine ponuja – po mnenju mnogih – njegov najboljši film "Modri žamet" (Blue Velvet, 1982). Film je bil ob izidu označen kot provokativen z nasilnimi prizori, vendar je režiser uporabil močne efekte, ker je verjetno želel, da občinstvo podoživi dramatičnost intrapsihičnega dogajanja ter občutke groze, strahu in zmedenosti ob prebujajočih se erotičnih občutkih v obdobju odraščanja. Film naj bi bil prispodoba za individuacijo fanta in je nekakšen antipod filma "Čarovnik iz Oza". Če je "Čarovnik iz Oza" nedolžno, otroško popotovanje, Lynch arhetipe predstavi v njihovi temni, strašljivi obliki, kjer individuacija postane spust v najtemnejše plasti človeške psihe.
David Lynch ni nikoli javno potrdil neposrednega študija psihoanalize ali osebne izkušnje, vendar se v njegovih delih kažejo vplivi psihotehnik, ki nagovarjajo nezavedna in predzavedna stanja. Povedal je, da v filmih pogosto uporablja podobe iz otroštva. V filmu je na primer upodobil spomin na golo žensko na ulici, ki jo je v otroštvu videl skozi okno.
Predfilm, risanka "Destino" (2003) je lep uvod v nezavedni svet, poln simbolike in doživljanja. Nastal je leta 1946, v sodelovanju med Waltom Disneyjem in umetnikom Salvadorjem Dalíjem, dokončana pa je bila več kot pol stoletja kasneje. Risanka upodablja Dalíjev nadrealistični slog in je v veliki meri alegorija za notranje potovanje človeka, ki išče smisel, ljubezen ali sebe samega. Pokrajine in simboli odražajo stanja uma in čustev. Glasbeno podlago predstavlja pesem v španskem jeziku, ki jo izvaja mehiška pevka Dora Luz in ima mehak, sanjski ton, ki ustreza nadrealistični estetiki filma.
Prijavo na dogodek oddate na povezavi>>TUKAJ.
Ogled je brezplačen. Vabljeni!
Izbor filmov, tekst in moderiranje: mag. Irena Zagajšek, psihoanalitična psihoterapevtka, predsednica Društva za promocijo duševnega zdravja.
* Fotografiranje dogodka: Obveščamo vas, da bo dogodek fotografiran. Nastali posnetki bodo objavljeni na spletni strani in družbenih omrežjih SFU Ljubljana za nadaljnje promocijske namene organizatorja.