Zapri meni

Potrebujete pomoč psihoterapevta? Pripravite denar ali se postavite v enoletno čakalno vrsto.

SFU Ljubljana - Žalost - Pomoč - Psihoterapija
Medij
Iskreni.net
Datum objave

V Sloveniji je pomoč na področju duševnega zdravja precej neurejena. Ni sicer težko priti do zdravil. Predpisujejo jih tudi osebni zdravniki, je pa težko priti do psihoterapije. Razen, če imate denar seveda. Na prvi obisk pri psihoterapevtu na napotnico se čaka leto in več.

Mnogi so v takšni stiski, da so pripravljeni v svoje ali otrokovo duševno zdravje investirati veliko denarja. Posledično cvetijo tudi razni samozvani terapevti, ki svoje storitve dvomljive kakovosti drago zaračunavajo. Po drugi strani pa imamo po evropskih merilih veliko primerno izobraženih in usposobljenih terapevtov, ki pa v Sloveniji nimajo niti priznanega naziva svojega poklica.

Nedavno je bil predstavljen nov predlog zakona o psihoterapiji, ki pa je povzročil veliko nezadovoljstva tako med zdravstvenimi delavci kot psihoterapevti. Glavna težava predloga je neustrezna delitev poklicev na klinično psihoterapijo in psihoterapijo, ki ni strokovno niti pravno utemeljena. Ta delitev bi lahko povečala uporabo zdravil in še bolj otežila dostop do kakovostne psihoterapije, kar bi močno poslabšalo stanje ljudi, ki ne želijo lajšati simptomov duševnih motenj zgolj z zdravili.

Zaradi tega je bila sklicana tiskovna konferenca, na kateri so psihoterapevti pojasnili svoje pomisleke glede predloga zakona in predstavili, kaj bi se moralo spremeniti. Miran Možina, direktor SFU Ljubljana je poudaril, da bi zakon moral uzakoniti psihoterapevtski poklic v polnosti in omogočiti vstop psihoterapevtov v javne službe različnih področij, seveda ob pogoju dodatnih izobraževanj in izpitov.

Vabljeni k branju celotnega prispevka.