Podcast "Psihologija za vsakogar"
Dobrodošli v podcastu "Psihologija za vsakogar"
Psihologija za vsakogar je naslov sklopa dogodkov v živo in kanala za podcast, ki ga soustvarjajo študentje študijskega programa Psihologija in zaposleni na Univerzi Sigmunda Freuda v Ljubljani. V vsakem delu vas čakajo zanimivi in poučni pogovori o temah, ki vam bodo pomagale bolje razumeti sebe in svet okoli vas.
Podcast je namenjen širši javnosti, zlasti tistim, ki se zanimajo za duševno zdravje in osebno rast. Vsebine bodo izobraževalne, z namenom ponuditi praktične nasvete za obvladovanje stresa, izboljšanje samozavesti, odnosov ter čustvenega zavedanja.
Gostje bodo psihologi, strokovnjaki in predavatelji SFU Ljubljana, ki bodo delili svoje znanje na dostopen in razumljiv način.
Ekipa podcasta
Barbara Podlogar je diplomirana socialna delavka, somatski coach, izkušena vodja, mentorica, svetovalka in predavateljica z več kot 20-letno kariero na področju vodenja in svetovanja. Svojo strokovnost je gradila z vrsto izobraževanj, med katerimi so naziv NLP Mojster Praktik, mednarodna certificiranost INLPTA coachinje in trenerke persolog® Personality Factor Modela (DISK). Njeno znanje temelji tudi na izkustvenem izobraževanju v šoli poslušanja Alenke Rebula, Josipe Prebeg in številnih drugih programih doma in v tujini. Sodeluje z Ambulanto za duševno zdravje Pamina.
Svoje bogate izkušnje in znanje je želela še poglobiti s študijem psihologije. Trenutno je študentka 2. letnika magistrskega programa psihologije (smer klinična psihologija) na SFU Ljubljana. V prvi sezoni podcasta bo vodila pogovore z gosti in skupaj z ostalimi študenti skrbela za zanimive vsebine.
Tomaž Otorepec je študent 2. letnika magistrskega programa psihologije, kjer se še posebej zanima za področja kognitivne psihologije, nevroznanosti in umetne inteligence. Je zagrizen filmofil, ki ga navdušujejo filmi Sergia Leoneja in Davida Lyncha ter romani Harukija Murakamija, v prostem času pa občasno meče frizbi v košare z jeklenimi verigami. V prvi sezoni podcasta sodeluje pri iskanju idej, urejanju in montaži zvočnih posnetkov ter splošni tehnični podpori.
Zoja Živa Kregar je študentka 3. letnika dodiplomskega študija psihologije, ki se še posebej zanima za razvojno psihologijo ter partnerske odnose. Trenutno ji največji izziv predstavlja pisanje diplomske naloge, pri kateri se poglablja v pomembnost podpore v partnerskih odnosih. Že drugo leto opravlja vlogo tutorke na fakulteti. V prostem času najraje bere slovensko leposlovje in svoje bližnje razvaja s peko sladic. V prvi sezoni podcasta sodeluje pri tehnični podpori.
Žan Leiler je študent 2. letnika dodiplomskega študija psihologije, ki ga fascinira področje socialne in organizacijske psihologije. Rad bere filozofska in zgodovinska dela ter debatira o aktualnih tematikah. Trenutno pripravlja raziskovalni članek na temo vpliva socialnih medijev na pojav samooklicanih diagnoz, v prostem času pa brenka na kitaro. Letos se bo prvič preizkusil tudi v vlogi tutorja. Prvo sezono podcasta sodeluje pri obdelavi posnetkov, brainstormingu idej in iskanju novih gostov.
Ana Osvald je študentka 2. letnika magistrskega študija psihologije, ki ji je branje neštetih znanstvenih člankov v okviru študija pisano na kožo, saj v prostem času najraje bere in diskutira o medosebnih odnosih skozi prizmo leposlovja. Najbolj jo zanima preplet med razvojno psihologijo in psihopatologijo. Že četrto leto opravlja vlogo tutorke na fakulteti, prostovoljno je sodelovala na telefonu za pomoč v stiski in ima izkušnje s področja šolske psihologije.
Maja Ocvirk je študentka 2. letnika magistrskega programa psihologije. Tekom študija je praktične izkušnje pridobivala v zasebnih psiholoških ambulantah, zdravstvenih centrih, šolah in podjetjih. Svoje zanimanje je razvila v smeri klinične in forenzične psihologije, zanima pa jo tudi področje delovanja možganov. Njeno življenje dopolnjujejo potovanja, obiski galerij in dobre knjige. Verjame, da je iskrenost temelj za kvaliteten pogovor. Če bi imela priložnost na kavo povabiti kogarkoli, bi to zagotovo bil Sigmund Freud.
Kje nas boste lahko poslušali?
V drugi epizodi podcasta Psihologija za vsakogar smo s pred. dr. Nušo Kovačević Tojnko, mag. psih., psihoanalitično psihoterapevtko in supervizorko pod supervizijo govorili o čustveni pismenosti, ki jo naša gostja opiše kot človekovo sposobnost uspešne identifikacije čustev, njihovih sprožilcev, prepoznave nagovorjene vrednote in razmislek o potencialnem reagiranju na čustvo.
V drugi epizodi lahko prisluhnete o:
- Funkciji čustev in pomembnosti starševske vloge pri njihovem razvoju
- Pomenu čustvene pismenosti v odraslosti
- Dinamiki potlačevanja čustev
- Razliki med ozaveščanjem in spreminjanjem lastnih (čustvenih) primanjkljajev
- "Online" psihoterapiji kot podpori, ne pa nadomestilu fizičnemu terapevskemu procesu
Pred. dr. Nuša Kovačević Tojnko je mag. psih., psihoanalitična psihoterapevtka in supervizorka pod supervizijo. Je izkušena psihoterapevtka z bogatim znanjem in izkušnjami v različnih psihoterapevtskih metodah. Njeno delo temelji predvsem na psihoanalitični psihoterapiji. Verjame v integriran pristop, ki se prilagaja potrebam posameznika in upošteva najnovejša znanstvena odkritja s področja psihoterapije. Pravi, da sodobne raziskave kažejo, da izbira 'najboljše' metode ni vedno ključna za uspeh terapije; pomembnejši je kakovosten delovni odnos med terapevtom in klientom. Prav tako podpira celostni interdisciplinarni pristop pri obravnavah duševnih težav in motenj. Poleg terapevtskega dela se osredotoča na znanstveno raziskovanje procesa in izzida psihoterapije ter iskanju najbolj uspešnih pristopov za pomoč posameznikom. Svojo uspešno zgodbo pa gradi tudi v zasebni Ambulanti za duševno zdravje Pamina, ki ima že tri enote (v Mariboru, Ravnah na Koroškem in Moravskih Toplicah).
- Gost podcasta: pred. dr. Nuša Kovačević Tojnko
- Pogovor vodi: Barbara Podlogar
- Sodelujoči pri pripravi: Tomaž Otorepec, Žan Leiler, Zoja Živa Kregar, Ana Osvald in Maja Ocvirk
Drugo epizodo podcasta "Psihologija za vsakogar" lahko poslušate na platformi SPOTIFY ali YOUTUBE.
V prvi epizodi podcasta Psihologija za vsakogar se pogovarjamo o coachingu, kot enem izmed najučinkovitejših orodij za osebno in poklicno rast. Gostja dr. Sabina Đuvelek, strokovnjakinja na področju coachinga, skupaj z voditeljico Barbaro Podlogar raziskuje, kako coaching pomaga posameznikom doseči svoje cilje, premagati ovire in izboljšati svoje potenciale.
V prvi epizodi boste izvedeli:
- Kaj je coaching in kako deluje
- Razlike med coachingom, psihološkim svetovanjem in psihoterapijo
- Kdaj ljudje poiščejo coacha in kakšne so prednosti pri njegovem delu
- Kako psihološko znanje prispeva k uspešnosti coachinga
- Kako coaching usmerja posameznike k boljšemu delovanju in večji uspešnosti
Dr. Sabina Đuvelek je organizacijska psihologinja in performance coach, ki se osredotoča na strateški razvoj zaposlenih in ustvarjanje okolij, ki omogočajo stalno profesionalno in osebno rast. Svojo kariero je gradila v energetskem podjetju Petrol, kjer je bila vodja mreže internega coachinga, ter kot senior svetovalka in coach v Uporabni psihologiji. Od leta 2020 je predavateljica na Univerzi Sigmunda Freuda, kjer prenaša svoje bogate izkušnje na študente. Kot strokovnjakinja za coaching izvaja treninge, delavnice in individualne ter timske coachinge, pri čemer s pomočjo znanstvenih pristopov razvija in implementira programe, ki spodbujajo proaktivnost, odgovornost in inovativnost v organizacijah. Njeno raziskovalno delo se osredotoča na merjenje učinkovitosti internega coachinga in vpliv dejavnikov, kot so čustvena inteligenca in delovna zavzetost.
- Gost podcasta: dr. Sabina Đuvelek
- Pogovor vodi: Barbara Podlogar
- Sodelujoči pri pripravi: Tomaž Otorepec, Žan Leiler, Zoja Živa Kregar
Prvo epizodo podcasta "Psihologija za vsakogar" lahko poslušate na platformi SPOTIFY ali YOUTUBE.
V uvodni epizodi našega novega podcasta Psihologija za vsakogar se z dr. Andrejo Poljanec pogovarjamo o ključnih vprašanjih: zakaj smo ustvarili podcast, kakšne teme bomo raziskovali, ter kje in kdaj nas lahko poslušate.
Dr. Andreja Poljanec, univ. dipl. psihologinja, zakonska in družinska terapevtka, predavateljica in vodja študijskega programa Psihologije na Univerzi Sigmunda Freuda Dunaj – podružnica Ljubljana. Poleg terapevtskega dela s posamezniki, pari in družinami spremljanja strokovnih delavcev, izvaja delavnice, predavanja in vodi različne skupine. Je avtorica številnih slovenskih in tudi mednarodnih prispevkov, med drugim knjig Rahločutnost do otrok, Rahločutno starševstvo, Med dvema ognjema, …. Pri raziskovanju in v praksi pozornost posveča predvsem varnim in dostojanstvenim odnosom v različnih sistemih in kako v njih ustvarjati kvalitetno življenje in razvoj. Vrsto let je razvijala in vodila programe za pomoč otrokom, mladostnikom in njihovim družinam pod finančnim okriljem MDDSZ ter vodila različne projekte, financirane s strani Evropskih socialnih skladov, Ministrstva za izobraževanje idr.
- Gost podcasta: dr. Andreja Poljanec
- Pogovor vodi: Barbara Podlogar
- Sodelujoči pri pripravi: Tomaž Otorepec, Žan Leiler, Zoja Živa Kregar
Uvodno epizodo podcasta Psihologija za vsakogar lahko poslušate na platformi SPOTIFY ali YOUTUBE.