Pomen družinskega sistema za svetovalno in psihoterapevtsko delo z otroki in mladostniki
Predavateljica: dr. Andreja Poljanec, specialistka Zakonske in družinske terapije>več
O predavanju: Odnosi so naravni habitat za razvoj posameznika. Varni in zaupni odnosi so temeljni mehanizem, ki omogoča zdrav otrokov in mladostnikov razvoj.
Naši možgani so se najmočneje oblikovali ob naših starših oz. skrbnikih. Zavedanje vzorcev čustvovanja in odnosov je dragoceno za razumevanje sebe in razumevanje otrok in mladostnikov.
Otroci in mladostniki namreč vseh svojih čustev in občutkov še ne zmorejo dobro prepoznati niti razumeti in zato tudi ne kvalitetno pomiriti. Ves ta čas zato potrebujejo odrasle, ki jih zmorejo začutiti, vzeti resno, se poglobiti v njihovo stisko, nemir, ... ter jih pomagati pomiriti na njim primeren in razumljiv način.
Mladostnik je v obdobju, ko se ponovno pojavlja želja po raziskovanju, drugačnem razmišljanju, ustvarjalnosti, druženju z vrstniki, … Odrasli včasih težko sledimo vsem njihovim, pogosto tudi drznim idejam, ki se jih ustrašimo in pogosto reagiramo preden bi se vanj resnično poglobili in ga začutili ter razumeli. Nevarno je, da se odzovemo nezrelo, saj to mladostnika odbija in mu ne vzbuja zaupanja v nas. Zelo dragoceno za vse odrasle, ki delamo z mladostniki je, da se zanje zanimamo in se razvijamo v smeri vedno večje čustvene zrelosti, občutljivosti, prožnosti, navihanosti … saj imajo naši možgani možnost vzpostavljanja novih povezav in celo rast novih nevronov vse življenje, ki ošibijo star spomin in osvežijo možgansko sestavo.
Poznavanje načinov, kako dograjevati svoje možgane nas lahko navdihuje za neprenehen trud za razvoj sebe ob otrocih in mladostnikih.